Ja, je hebt (recht op) een GO! account en toegang tot GO! pro.
Contacteer de personeelsdienst van het Huis van het GO!.
Leren leren: van losse tips naar een stevige leerlijn
Wat betekenen de nieuwe minimumdoelen ‘leren leren’ nu écht? In deze vorming krijg je zicht op de vernieuwingen, ontdek je waarom ze een kans zijn voor elke school én krijg je meteen praktische handvatten om er concreet mee aan de slag te gaan.
Geen extra werk bovenop, wél geïntegreerd in de rest van het curriculum.
Doorheen deze dag duiken we in de vernieuwde minimumdoelen rond leren leren in het Vlaamse basisonderwijs. We verkennen wat deze doelen precies inhouden, hoe ze onderling samenhangen en waarom werk maken van leren leren nét datgene is dat ervoor zorgt dat ook de vakinhoudelijke minimumdoelen een haalbare kaart worden.
Je ontdekt dat de nieuwe minimumdoelen een doorvertaling zijn van wat we uit onderzoek weten over (zelfregulerend) leren. Dat is wel handig, want vanuit onderzoek weten we al ontzettend veel over wat we als leraren precies kunnen doen. Dat elke leraar nu al aandacht heeft voor leren leren staat vast. Helaas blijkt die aanpak nog niet altijd te leiden tot het gewenste resultaat:
- leerlingen kijken hun werk niet na ook al herinner je hen er herhaaldelijk aan
- leerlingen wachten op jou en vallen stil wanneer ze ergens vastlopen
- leerlingen hebben opnieuw hun materialen niet mee
- leerlingen vallen uit de lucht als je het hebt over leerstof van 4 weken geleden
- ...
We onderzoeken samen hoe dat komt en wat onderzoek dan wel aanraadt te doen. Zo zorgen we er samen voor dat jouw leerlingen straks niet alleen cognitieve, metacognitieve en affectieve strategieën kennen, maar deze moeilijke termen zelfs daadwerkelijk toepassen.
Verwacht geen theorie-marathon, maar een interactieve dag waarin we na een inleiding samen analyseren, uitwisselen en experimenteren met concrete werkvormen.
Hiermee kan je meteen kleinschalig in de eigen klaspraktijk rond leren leren starten.
We bekijken praktijkvoorbeelden, verkennen hoe je bestaande routines kan benutten om deze doelen te realiseren én we denken meteen ook al even na over hoe je collega’s hierin mee kan nemen.
Praktisch
vrijdag 16 januari 2026, van 9u30 tot 16u00
minimumdoelen leren leren BaO
Huis van het GO!
Willebroekkaai 36, 1000 Brussel
Wegbeschrijving
woensdag 11 februari 2026, van 9u00 tot 10u30
opvolgmoment
Online
Doelstellingen
- Je begrijpt wat de nieuwe minimumdoelen ‘leren leren’ precies inhouden
- Je begrijpt de belangrijke rol van leren leren binnen het vernieuwde curriculum
- Je kan aan de slag met een aantal laagdrempelige en evidence-based werkvormen, passende bij je huidige werking
- Je begrijpt hoe motivatie een onlosmakelijk onderdeel van leren leren is
- Je hebt de nodige inspiratie om ‘leren leren’ schoolbreed aan te pakken
Extra informatie
Waarschuwing ;) Deze dag leid je in en inspireert. Het is mogelijk dat er een hele nieuwe wereld voor je opengaat en je er na deze dag niet genoeg van krijgt. Wil jij je verder verdiepen in zelfregulerend leren? Dan is het vormingstraject zelfregulerend leren, wat het is, waarom het werkt en hoe je het toepast voor maximale leerwinst vast iets voor jou.
Lesgever
Peeters Jeltsen
Na acht jaar als wetenschappelijk onderzoeker aan de VUB en vijf jaar als pedagogisch medewerker bij de PBD-GO! zet zij haar passie en expertise omtrent zelfregulerend leren, onderwijsinnovatie in als oprichter van At the Heart of Learning. Ze is auteur van het boek Zelfregulerend leren: Hoe? Zo!