Ja, je hebt (recht op) een GO! account en toegang tot GO! pro.
Contacteer de personeelsdienst van het Huis van het GO!.
Uit een bevraging bij 507 GO! scholen blijkt dat 54% van de scholen met een personeelstekort kampt. In totaal gaat het om 276 voltijdse openstaande jobs, een daling van 28 procent ten opzichte van september 2024.
De helft van de scholen ervaart weinig of geen impact van het personeelstekort op de werking. Evenveel scholen vinden dat de situatie vergelijkbaar is met vorig jaar. In 1 op de 6 scholen ervaart men een ernstige impact van het personeelstekort. In evenveel scholen is de druk in vergelijking met vorig jaar toegenomen.
Scholen combineren tactieken om personeelstekort op te vangen
Scholen zetten verschillende strategieën in om het lerarentekort op te vangen. In bijna de helft van de scholen worden vacatures ingevuld door personeel zonder het juiste diploma (bijvoorbeeld zonder bewijs van pedagogische bekwaamheid). In evenveel scholen springt omkaderend personeel bij (zoals zorgleraren). In 4 op de 10 scholen worden klassen samengevoegd of herschikt zodat ze geen lessen missen. In 1 op de 3 scholen nemen leraren extra lestijden bij. Even vaak springt de directeur bij in de klas of krijgen leerlingen studie en leerstof om zelfstandig te verwerken.
“Leraren, directeurs en andere onderwijsprofessionals nemen er extra taken en uren bij, bovenop hun eigen takenpakket”, zegt Koen Pelleriaux, afgevaardigd bestuurder van het GO!. “Zo komen teams in scholen waar het personeelstekort zwaar doorweegt, nog meer in de problemen. Want al dat kunst- en vliegwerk is niet lang houdbaar en leidt tot verdere uitval van personeel.”
Loopbaanpact ook noodzakelijk voor kwaliteitsvol onderwijs
Terwijl de onderwijsverstrekker samen met zijn 26 scholengroepen volop inzet op duurzaam hr-beleid, blijft het wachten op initiatieven om het statuut van onderwijsprofessionals te verbeteren. “Hedendaags onderwijs heeft nood aan dynamische en complementaire teams met een diversiteit aan rollen. Niet alleen om het lerarenberoep aantrekkelijker te maken en het lerarentekort weg te werken. Het is ook nodig om de onderwijskwaliteit te versterken”, meent Pelleriaux. “Maar de huidige regelgeving laat dat niet toe. Zo zou het interessant zijn om ervaren leraren minstens gedeeltelijk vrij te stellen van hun lesopdracht om hun jongere collega’s te begeleiden, of leraren vrij te stellen om lesmateriaal te ontwikkelen voor heel ons net.”


