Ja, je hebt (recht op) een GO! account en toegang tot GO! pro.
Contacteer de personeelsdienst van het Huis van het GO!.
Beste GO! collega,
Vorige week heeft de Raad van het GO! de nieuwe begeleidingsplannen van de pedagogische begeleidingsdienst (PBD) en de permanente ondersteuningscel van de CLB’s (POC+) goedgekeurd. Deze plannen zijn richtinggevend voor de komende vijf jaar en dus belangrijke instrumenten om de onderwijskwaliteit in het Gemeenschapsonderwijs verder te versterken. Ook zijn ze essentiële hulpmiddelen voor het realiseren van ons ambitieplan, de concretisering van het strategisch plan GO! 2030 over de drie niveaus van ons net.
Dé ambitie van de PBD is ervoor zorgen dat elke school en elke schakel in het GO! bijdraagt aan een hoge onderwijskwaliteit, zodat elke leerling kan uitblinken. Om die ambitie waar te maken en de decretale opdracht te vervullen, omvat het vijfjarig begeleidingsplan vier strategische doelstellingen. Onze PBD wil proactief bijdragen aan de onderwijskwaliteit met een sterke curriculumontwikkeling, en preventief een begeleidingsaanbod ontwikkelen dat heel het onderwijsveld meeneemt in het realiseren van dat curriculum en het strategisch plan GO! 2030. Het kennisrijke leerplan basisonderwijs dat in de steigers staat op elke klasvloer krijgen, zal daar een heel concrete uitwerking van zijn.
Curatief mikt de PBD op intensieve begeleiding van scholen met een ongunstig advies van de onderwijsinspectie en op bijsturen van het begeleidingsaanbod waar nodig. Op organisatorisch vlak wil de PBD een werkbaar evenwicht bereiken tussen een proactieve, preventieve en curatieve benadering van de onderwijskwaliteit. Op die manier zal de PBD zich ook verder ontwikkelen als klantgerichte organisatie.
Om de Centra voor Leerlingenbegeleiding bij te staan zal de POC+ zich de komende jaren nog verder ontwikkelen als wendbare organisatie die zich snel aanpast aan wisselende contexten en maatschappelijke noden. Uit de COVID-periode zijn waardevolle lessen getrokken om snel te reageren op crisissen. Ook streeft de POC+ in haar ondersteuning een geïntegreerde aanpak na die wetenschappelijke inzichten combineert met praktijkervaringen. Deze aanpak helpt de CLB-medewerkers van het GO! om hun kennis, vaardigheden en attitudes voortdurend te verbeteren en aan te passen aan nieuwe ontwikkelingen.
Een belangrijke opdracht voor heel het onderwijsveld de komende jaren is het vinden van antwoorden op de diversiteit in de klassen en de zorgwekkend groeiende gedragsproblematiek bij jongeren. Dit moeten antwoorden zijn die aansluiten bij de waarden van het GO!, en die ook in onze scholen de basis leggen die gepersonaliseerd samen leren nodig heeft om zijn waarde te bewijzen. Ook hierin kunnen zowel de POC+ als de PBD een vooraanstaande rol opnemen.
De komende tijd zullen we de collega’s van de scholengroepen en de scholen gedetailleerd inlichten over wat de begeleidingsplannen voor hen kunnen betekenen. Maar het mag duidelijk zijn dat een sterke PBD en POC+ onmisbaar zijn voor de werking van ons net. Met de nieuwe vijfjarige begeleidingsplannen zetten we een grote stap om onze missie van kwaliteitsvol onderwijs voor iedereen waar te maken.
Koen Pelleriaux
Afgevaardigd bestuurder