Ja, je hebt (recht op) een GO! account en toegang tot GO! pro.
Contacteer de personeelsdienst van het Huis van het GO!.
Beste GO! collega,
De jongste tijd hebben we in Vlaanderen veel aandacht voor het belang van kennis in het onderwijs. Die aandacht is natuurlijk terecht, want iedereen die begaan is met de toekomst van onze maatschappij, is even begaan met de onderwijskwaliteit. Maar we mogen daarbij niet uit het oog verliezen dat kwaliteitsvol onderwijs meer is dan kennisoverdracht. In het Gemeenschapsonderwijs brengen we leerlingen en cursisten kennis en vaardigheden bij én geven we ze zin voor burgerschap mee. Dat is de kern van ons pedagogisch project.
Wanneer we vandaag naar de wereld om ons heen kijken, moeten we besluiten dat jongeren zin voor burgerschap en democratisch denken meegeven meer dan ooit een noodzaak is. Op alle continenten sneuvelen vrijheden en democratische principes door ideologieën die teren op onverdraagzaamheid. Het opinieonderzoek De Stemming van de Universiteit Antwerpen en de Vrije Universiteit Brussel in 2023 wees uit dat de helft van de Vlaamse kiezers vindt dat de democratie in België niet naar behoren functioneert. Volgens datzelfde onderzoek ziet een derde van de kiezers meer heil in een sterke leider die geen hinder heeft van parlementen of verkiezingen dan in een democratisch bestel. We mogen die cijfers gerust verontrustend vinden. Ze tonen aan dat er veel winst te boeken valt op het vlak van democratisch denken. Het onderwijs in het algemeen en het Gemeenschapsonderwijs in het bijzonder kan en moet daar een vooraanstaande rol in spelen.
Vorige week was ik in het GO! atheneum Anne Frank in Denderleeuw waar een standbeeld werd onthuld van het meisje dat de school haar naam gaf. Het beeld staat net zoals Anne Frank zelf symbool voor het streven naar een wereld zonder discriminatie, een wereld waarin alle mensen vrij en gelijkwaardig zijn. Een standbeeld en een schoolnaam zijn op zich uiteraard niet voldoende om burgerschap en democratisch denken bij te brengen. Maar ze herinneren wel elke dag opnieuw aan de zin van herinneringseducatie en aan onze taak om jongeren te leren samenleven in diversiteit.
‘Daarbij komt nog dat ik buitengewoon veel levensmoed heb, ik voel me altijd zo sterk en tot dragen in staat, zo vrij en zo jong!’ Die woorden schreef Anne Frank in haar dagboek op 15 juli 1944. Laten we er in het GO! met zijn allen voor zorgen dat al onze leerlingen zich vrij en jong voelen, zodat ze levensmoed hebben en tot dragen in staat zijn.
Koen Pelleriaux
Afgevaardigd bestuurder