Ja, je hebt (recht op) een GO! account en toegang tot GO! pro.
Contacteer de personeelsdienst van het Huis van het GO!.
In de conceptnota van het Digiplan is er terecht aandacht voor mediawijsheid en cybersecurity op school. En vooral ook de nood aan een brede professionalisering hierrond van het schoolteam. Deze vormingsdag geeft jou een stevige basis om nadien terug te koppelen naar je team en hier verder een gedragen deelplan rond uit te werken. Bij voorkeur als onderdeel van een overkoepelend ICT-beleidsplan. In de voormiddag leer je hoe je structureel werkt aan het aanscherpen van het cyberbewustzijn van alle actoren op school. In de namiddag ontdek je hoe je een doordacht beleid rond mediawijsheid op school kunt uitbouwen.
Cyberveiligheid op school: van randverschijnsel naar cultuur
In dit deel leer je hoe je structureel werkt aan het aanscherpen van het cyberbewustzijn van alle actoren op school. Op interactieve wijze maak je kennis met de meest courante online valkuilen en dreigingen in een onderwijscontext. Denk hierbij aan phishing, online oplichting en technische aanvallen op de infrastructuur, maar ook feiten gericht op het welzijn van personen (cyberpesten in strafbare context: doxing, exposing, belaging, creatie van deepnudese.d.m.). Je leert hoe je de online weerbaarheid van onderwijsprofessionals en leerlingen verhoogt en hen responsabiliseert.
Tijdens de voormiddag krijg je handvatten aangereikt om …
collega’s en leerlingen een gezonde cyberhygiëne aan te leren;
beleidsdocumenten (reglementen, gebruiksovereenkomsten, gedragscodes …) te optimaliseren om cyberrisico’s in te perken;
preventie en sensibilisering doorlopend te implementeren in de schoolwerking.
Ten slotte maak je kennis met partnerorganisaties die de school in het verhogen van het cyberbewustzijn ondersteunen door het aanbieden van eerstelijnsondersteuning, preventiematerialen, workshops e.a.
Mediawijs aan de slag: van klaspraktijk tot beleidsniveau
In de namiddag ontdek je wat het betekent om mediawijs te zijn. We laten je kennismaken met kant-en-klare materialen waarmee je aan de slag kunt rond thema’s zoals desinformatie, nepnieuws, cyberpesten en andere aspecten van mediawijsheid. Daarnaast verkennen we hoe je een doordacht beleid rond mediawijsheid op school kunt uitbouwen. Je krijgt concrete handvatten om zowel in de klas als op beleidsniveau stappen te zetten.
Praktisch
maandag 02 februari 2026, van 9u30 tot 16u00
Cyberveiligheid en mediawijs beleid op school
Huis van het GO!
Willebroekkaai 36, 1000 Brussel
Wegbeschrijving
Doelstellingen
Na deze vormingsdag:
(Her)ken je de meest courante cybermisdrijven en -fenomenen die een directe impact hebben op de onderwijsprofessional of de school (bv. phishing, diverse vormen van oplichting met internet, hacking, valsheid in informatica, …);
(H)erken je de meest courante cybermisdrijven en -fenomenen die een directe impact hebben op de leerlingen (bv. grensoverschrijdende sexting, sextortion, deepnudes, grooming, geldezels, …);
Ken je preventie- en sensibiliseringswebsites en -tools en kan je die gebruiken in een professionele en privé-context;
Kan je preventiematerialen efficiënt opzoeken om te gebruiken in een onderwijscontext;
Ken je vertrouwens- en hulpverleningsorganisaties om collega’s en leerlingen naar door te verwijzen.
Kan je in eigen woorden uitleggen wat mediawijsheid betekent en dit kaderen binnen de onderwijscontext.
Kan je kant-en-klare materialen van Mediawijs gericht inzetten in een eigen klasactiviteit rond mediawijsheid (bv. over desinformatie of cyberpesten).
Kan je concreet aan de slag met het opzetten of versterken van een mediawijsheidsbeleid binnen de eigen school.
Lesgevers
Verschraege Mathieu
Mathieu Verschraege was 10 jaar actief in secundair, hoger en volwassenenonderwijs als leerkracht en ICT-coördinator/coördinator digitaal leren.
Daarnaast werkte hij van 2013 tot 2022 bij de politie, de laatste vier jaar als cybercrime- en zedenrechercheur en lid van de Local Computer Crime Unit.
De ervaring als vader van twee tieners, leerkracht en rechercheur wendt hij sinds 2022 aan om met Mediavista in heel Vlaanderen jongeren, leerkrachten, ouders en de brede maatschappij te behoeden voor slachtoffer- en al dan niet bewust daderschap.
Herman Jeroen
Jeroen Herman werkt als onderwijspedagoog bij mediawijs en richt hij zich op mediawijsheid in het onderwijs met een focus op cyberpesten en het ontwikkelen van een mediawijs schoolbeleid. Hij ondersteunt ook het team MediaNest met zijn pedagogische expertise.
Baetens Yana
Yana Baetens werkt als onderwijspedagoog bij Mediawijs en beheert het Mediamenu aan workshops van andere organisaties, die Mediawijs ondersteunt. Ze werkt aan de digitalisering van het onderwijs in de Mediacoach-opleiding. Ze volgt de ontwikkeling van educatief materiaal, communicatie en evaluaties van De Schaal van M op.